Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Zasada równowagi instytucjonalnej w prawie Unii Europejskiej.

Dostępność: na bieżąco
Wysyłka w: 2 dni robocze
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 52,00 zł 52.00
zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy
ilość szt.
Zyskujesz 5 pkt [?]
dodaj do przechowalni

Opis

Autor: Tomasz Dubowski

Traktat z Lizbony, który wszedł w życie pod koniec 2009 roku, spowodował gruntowaną zmianę wielu czynników kształtujących system instytucjonalny Unii Europejskiej. Dotyczy to nie tylko np. podziału kompetencji instytucji unijnych; wprowadzone zmiany odcisnęły swe piętno na całym systemie prawnym UE. Doskonale widać to na przykładzie równowagi instytucjonalnej prawa wspólnotowego (Unii Europejskiej), której poświęcone jest to opracowanie.

Równowaga instytucjonalna budziła wiele kontrowersji wśród znawców prawa wspólnotowego jeszcze przed wejściem w życie Traktatu z Lizbony. Obecnie te dyskusje tylko się wzmogły. Wątpliwości wokół uznania równowagi instytucjonalnej za zasadę ogólną prawa wspólnotowego (Unii Europejskiej), jej związki z tradycyjnie pojmowanym podziałem władzy (zwłaszcza wobec nowej klasyfikacji aktów prawa wtórnego UE) czy jej rola w zakresie równoważenia interesów ponadnarodowych i państwowych w Unii Europejskiej – to tylko niektóre z wątpliwości, z którymi muszą zmierzyć się dziś politycy, prawnicy i politologowie zajmujący się sprawami unijnymi.

Wskazane zagadnienia prowokują pytania ogólniejszej natury, m.in. o definicję, istotę i klasyfikacje samych zasad ogólnych prawa wspólnotowego (Unii Europejskiej). Zagadnienia te, choć fundamentalne, wciąż są niewystarczająco doprecyzowane. I tę właśnie lukę ma wypełnić niniejsze opracowanie.

 

Co ważne, w podjętej analizie uwzględniono regulacje TUE i TFUE już w brzmieniu nadanym Traktem z Lizbony, z uwzględnieniem całego dorobku prawnego Wspólnot. Pozwoliło to, poza analizą samej równowagi instytucjonalnej, uchwycić szereg cech systemu instytucjonalnego UE w kontekście jej ewolucji. Dzięki temu zaś praca nabiera charakteru całościowej i aktualnej analizy stanu prawnego Wspólnot Europejskich.

Dane techniczne

Wersja publikacji Książka papierowa
ISBN 978-83-7627-035-7
Numer katalogowy 1046
Wydanie 1
Data wydania 2010/06
Seria Monografie i prace zbiorowe
Rodzaj oprawy miękka
Format 145 x 205
Ilość stron 336
Cena katalogowa 52,00 zł

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl